Kültür & Turizm

İlçemiz Kaplandede dağlarının eteklerinde olup Düzce il merkezine 15 km mesafede bulunmaktadır. D-100 karayolu ilçemiz sınırları içinden geçmekte ve ilçe merkezine 5 km mesafededir.

İlçemizin yüzölçümü 63,8 km² dir. Bunun yaklaşık olarak yarısı dağlık yarısı düzlüktür. İlçemizin deniz seviyesinden yüksekliği 222 metredir. Kuzeye doğru gidildikçe rakım yükselmekte yer yer 600-700 metreyi bulabilmektedir.

Kaplandede dağlarından doğan Bıçkı Deresi ve Bayramali Deresi’nin birleşmesiyle meydana gelen Akdere Suyu ilçe merkezinden geçmektedir.

İlçemiz 1. derece deprem kuşağı üzerindedir. İlçemizin yıllık sıcaklık ortalaması 13,7 derecedir. Ortalama yağış miktarı ise metre kareye 845 kg dir. İlçemiz bol yağışlı ve nemli bir iklim karakteri taşımaktadır.

Özellikle kış aylarında Düzce Ovası’nda görülen sis tabakasına Çilimli ve civarında rastlanmamakta bu nedenle yerleşim alanı olarak ideal bir konumda bulunmaktadır. İlçede doğal kaynak olarak Karadere ve Akdere bulunmaktadır.

İlçemiz Düzce'nin Kuzey Batısında yer almaktadır.  İlçenin Düzce'ye uzaklığı 15 Km'dir. İlçemize toplu taşımayla gelecek vatandaşlarımız için sabah 7.30 da toplu taşıma seferleri başlamakta olup akşam 18.30'a kadar her yarım saatte bir 19.00'dan 22.00'a kadar her saat başı seferler düzenlenmektedir. İlçemiz İstanbul'a 218 Km Ankara'ya 253 Km uzaklıktadır.